Promocja nowego numeru „Ziemi Zaborskiej” i prezentacja filmu „Zielony pałac”

NOWOŚCI

- 2012-12-14 00:00:00

W czwartek, 6 grudnia br., Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach zorganizowało promocję najnowszego 5 numeru biuletynu „Ziemia Zaborska” Zaborskiego Towarzystwa Naukowego. Promocję połączono z prezentacją filmu „Zielony pałac”.

Spotkanie rozpoczął prezes Zaborskiego Towarzystwa Naukowego Zbigniew Gierszewski, który omówił nowy numer czasopisma. Każdy z uczestników wydarzenia otrzymał bezpłatny egzemplarz omawianego biuletynu.

Następnie kilka słów, tytułem wstępu, wygłosiła współautorka filmu Maria Sowisło, która wraz z Danutą Tyde-Niedzielską i Stanisławem Młyńskim podjęła się trudnego zapisu historii, istotnego dla naszego, lokalnego społeczeństwa.

Przypomnijmy, że praca nad filmem rozpoczęła się już w 2010 roku i trwała prawie trzy lata. Historia opowiada o partyzantach działających w lasach w okolicach Męcikała i wydarzeniach jakie miały miejsce w marcu 1944 roku. W rolę okupantów i partyzantów wcielili się członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego „Cis” oraz Stowarzyszenia Miłośników Historii Borów Tucholskich „Historia i Pamięć” w Tucholi.

Film został wyświetlony już po raz drugi, ze względu na liczne zapytania ze strony mieszkańców gminy Brusy. Premiera odbyła się w marcu 2012 roku.

Widzowie zgromadzeni na sali nagrodzili film wielkimi brawami. Następnie rozpoczęto dyskusję. Odpowiedzi na liczne pytania publiczności udzielały autorki filmu.

Informujemy, że bezpłatne egzemplarze biuletynu „Ziemia Zaborska” można otrzymać:

-  w siedzibie Zaborskiego Towarzystwa Naukowego przy ul. Armii Krajowej 1,

- w Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach,

- w Chacie Kaszubskiej w Brusach-Jagliach.Opracowanie: CKiB w Brusach.


Artukuł nie został jeszcze skomentowany. Możesz być pierwszy!

Imię / pseudonim:

Adres e-mail:

Treść:

Polityka Prywatności serwisu | Ochrona danych Osobowych

Zaborskie Towarzystwo Naukowe wspiera Związek Biur Porad Obywatelskich. Przekaż swoj 1% na ZBPO w Warszawie KRS: 0000021621.